Ilya Raryukhin ja Juko

Tekst: Peeter Bõstrov / ajakiri Paat talv 2011

„Juko“ ja Ilya teed ristusid pea 6 aastat tagasi. Kuna purjetamine oli tuttav juba lapsepõlvest, siis ei olnud pikka mõtlemist ning jaht saigi ostetud. Veerandtonnise, algupärast nime kandva Polaris-tüüpi jahi ehitusaasta on 1990. 

Juko on on jahtklubi „Baltsail“ liige, kannab purjenumbrit EST-405 ning kodusadamaks on Pirita. Juko koduleheküljelt est405.blogspot.com saame teada ka „Juko“ kerenumbri, 83. Esimene pikem sõit oli 2006. aasta Muhu Väina regatt. Nagu alguses ikka, õppisisid jaht ja meeskond kokku sobima ning ülesõidust Tallinnast Pärnusse kujunes paras seiklus. Ilm, tuul, navigatsioon ja madal Väinameri tegid vastsele meeskonnale hea koolituse.

Ilya pajatab, et 2007. aastal Muhu Väina regatil Ruhnust Roomassaarede sõites kandis suur külglaine „Juko“ ootamatult ja päris suure hooga kiiluga kividesse. Pilt olevat päris hirmus olnud, kiilu kerekinnitus väändunud ja lahti. Omal jõul saadi jaht siiski lahti ning toodi turvaliselt kodusadamasse. Hakati nuputama, mida kiiluga peale hakata. Kas parandada kannatada saanud olemasolev lehtkiil või teha jahile sootuks pulbkiil. Otsustati mitmetel põhjustel pulbkiilu kasuks. Ise tehtud arvutuste ja jooniste järgi valati pulba osa ise suvilas liivavormi. Oli tegijate sõnul parasjagu keeruline ja ajamahukas, samas ka lõbus ettevõtmine. Töö sai aga tehtud, pulb valatud ning jahile uus kiil alla pandud.

Kapitaalselt remonditi 2010 – 2011 talvel ka jahi kere veealune osa ja kiil. Kuulu järgi tehti kiilulehte ka laiemaks, aga tõestatud see pole ja ega siis tegijad oma saladusi niisama otse välja ei räägi.

Jahil peale kiilutööde suuremaid ümberehitusi tehtud ei ole – mast on originaal, seisev taglas lihtsalt korralikult hooldatud. Algselt suhteliselt pehme kere on saanud sissepoole tugevdused. Purjed on tellitud Sankt-Peterburgist, mis meeskonna sõnul nii hästi ei õnnestunud, kui loodeti. Selle eest on „Juko“ tänu purjede punakale toonile võistlusel ka tihttuules sõites kaugelt äratuntav.

Põhimeeskonda kuuluvad peale Ilya veel Alan Kõdar, Aljeksandr Derzhitskij, Hasan Melikov, Andrej Kulakov, Aleksej Milekhin. Kõik on nooruspõlves jahtklubis Baltsail purjespordiga tegelenud.

Sekka Tallinna lahel võistlemisele käivad „Juko“ liikmed vahelduseks Moskvas regatil „Who is Who“ (www.wiwrace.ru). Regatil võisteldatkse ainult Laseritel ja Lutšidel, mille annavad korraldajad ning regati ajal vahetavad võistlejad ausa tulemuse nimel paate. Ilya tuli 2009. aastal toimunud regatilt koju peavõiduga.

Juko meeskond on aastatel 2009 ja 2010 osalenud ka Horvaatias tšarterfirmade poolt hiliskevadel korraldataval Bavaria-tüüpi jahtide regatil (http://www.bavaria-cup.ru/,) mis sellise toreda puhkusevõistluse vahepealse formaadina olevat vägagi tore üritus. Aastal 2010 tuldi regatilt koju I kohaga. Kevadel plaanitakse koos osa võtta analoogsest Horvaatias toimuvast regatist Euroregatta 2012 ( http://www.euroregatta.eu/en/).

Küsimusele, kas „Juko“ ORC 2012 MM-l osaleda kavatseb, loomulikult selget vastust ei tule. Hetkeks löövad silmad küll särama, aga küllap paneb aeg asja paika. Suvistel regattidel on osaletud rohkem aega- kui jõudumööda, parimad tulemused on purjetatud enamasti lühiradadel. E4 Caprice Cup 2011 saavutati II koht.

Konkurentidele soovib Ilya tuult purjedesse ning kõike head, mida aga soovida kannatab, kuna ilma nendeta ei saa ju kuidagi võistelda.

Comments are closed.