Tiina Maalinn ja Vesileenu

aja­kiri Paat suvi 2011

Tõeline pärl Polariste ja kogu veerandtonniste võistlusjahtide laevastikus  on vaieldamatult jaht „Vesileenu“. Mitte et jahi tehnilised omadused oleksid kuidagi erilised. Säravaks teeb „Vesileenu“ see, et tegemist on 100% naiskonnaga võistleva jahiga.

1991 a. Spordilaevade katsetehases valmistatud pulbkiiluga Polaris tüüpi jahi numbriga  EST-157 kodusadamaks on Roomassaare.

Naiskonna ajalugu algab aastast 2000, kui jaht „Lennuk“ alustas oma ümbermaailmareisi. Signe Riisalo küsis meestelt sõitmiseks jahi „Vesilennuk“ ja otsis naiskonna peale. Neli aastat hiljem otsustati soetada oma jaht. Tallinnast leiti ja osteti Polaris nimega „Puuma“ ning korraldati ümber ristimiseks nimekonkurss. Üks humoorikas Saaremaa ajakirjanik nimetas naiskonda kogemata ühes artiklis Vesileenudeks. Tore ja sisukas nimi jäi külge ja jaht oligi uue nime saanud. Võluv naiskond on purjetanud koos aastast 2000.  Esimeseks kapteniks oli Kristiina Klaos, alates 2009 Tiina Maalinn. Naiskonda kuuluvad Signe Riisalo, Pille Rünk, Külli Saard, Triin Sepp, esimesteks abikäteks Teele Nöps ja Kadri Tamme.
Tiina Maalinn mainib naerdes, et „Vesileenu“ on ainus jaht, kes ka purjetajate järelkasvu eest hoolitseb – nimelt on siiani traditsiooniks olnud, et iga teine aasta sünnib naiskonnaliikmete hulgast kellelgi laps. Praeguseks on järelkasvu juba neli last.

Lisaks korralisele iga-aastasele hooldusele on jahile ikka jõudumööda ka iluravi tehtud, keret tugevdatud ning uusi purjeid soetatud, kuid mingit suuremat ümberehitust ei ole ette võetud. Ainsaks oluliseks uuenduseks on endist hingedel avanevat ja suhteliselt ebamugavat kokpiti luuki asendav uus ja noobel orgaanilisest klaasist liugluuk, mis nüüd ka päevavalguse kajutisse laseb.

Küsimuse peale, miks jahti Tallinnasse ei tooda, kus ometi tihedamalt võistlusi korraldatakse, vaid veendunult Roomassaare sadamat eelistatakse, vastab Tiina, et siiani on olnud südamelähedasem selline pikkade regattide stiil. Aga küsimus on naiskonnas jutuks olnud pea iga talv, nii et võib-olla on tulevikus lootust „Vesileenut“ KJK regattidel Tallinna lahel näha. See oleks äärmiselt tervitatav, kuna tegemist on kõvade purjetajatega – enamikele sama klassi võistlusjahtidele on „Vesileenu“ ahtripeegel päris tuttav vaatepilt.

Juhtumustest merel meenutab Tiina, kuidas ükskord poolel teel Roomassaarest Ruhnu otsal murdus rooli paller ehk jäme täismetallist püstvõll, mis roolilehte ja tüüripinni seob. Heideti välja triivankur ja helistati abi järele. Piirivalve abiga pukseeriti jaht Ruhnu, kus kaaslased Saaremaa purjeklubist asenduseks A 4 kirjapaberi suuruse metall-lehe alla keevitasid. Märkimisväärne on loo juures see, et kadunud roolilehe kandis meri kuus nädalat hiljem Ruhnu randa, kust see ka üles leiti ning kaptenile teada anti. Mõistagi oli selleks ajaks juba uus tellitud ja ka alla pandud.

Näitena naiskonna targast ettevaatlikkusest räägib Tiina regatist, kus lähenev pagi osutus päris tugevaks tormi-iiliks, mis räsis katki ligi viieteistkümne jahi purjed. Naiskond võttis kõik purjed õigel ajal ära ning pääses vaid õõtsumisega.

Ometigi ei löö vapper naiskond võistlushasardis vahel ka risti ette. 2010 Muhu Väina viimasel, Virtsu – Dirhami etapil juhtusin oma silmaga nägema, kuidas „Vesileenu“, must-punane spinnaker uhkelt üleval, külma kõhuga otse üle Härjamaa madala kihutas. Hiljem kaldal tulid vanad meremehed ligi, vangutasid pead ja surusid naistel kätt.

Häid tulemusi on saadud  erinevatelt võistlustelt – 2007 Eesti Meistrivõistlustel III koht ja Muhu Väina IV koht, 2010 Watergate regati II, 2010 Ruhnu regati  I koht ning 2010 Avamere Karkikasarja V koht.

Küsimusele, et mis laadi köidikud vahvat naiskonda siis „Vesileenu“ küljes hoiavad, vastab Tiina, et just nimelt selline väga sportlik ja veidi askeetlik olemine ning kindlasti ka veerandiste mõnus ühine suhtlemine. Ning mainib, et Polaris peab ikka päris suur jaht olema, kui Rojas regatil mahtus õhtul kai ääres Vesileenu kajutisse 11 inimest ja lõõtsmoonik peale kauba.

Lõpetuseks, kui palun Tiinal veerandtonniste võistlusklassi konkurentidele midagi soovida, vastab Tiina võluvalt naeratades, et me/Vesileenu oleme ka tagant vaadates väga ilusad.

Comments are closed.